Чесні новини з усієї України!

Заборона продажу землі в Україні не означає неможливості її відчуження: легальні схеми

Заборона продажу землі в Україні не означає неможливості її відчуження: легальні схеми

У 80% випадках учасники ринку земель сільськогосподарського призначення обходять мораторій і використовують для цього цілком легальні способи.

Про легальні схеми обходу мораторію на продаж землі в Україні для AgroNews.UA розповів Сергій Коновалов, директор консалтингової компанії “Земельний Фонд України”.

Мораторій був встановлений для консолідації землі сільськогосподарського призначення в руках її господарств та використання цієї категорії земель виключно за цільовим призначенням. Але де-факто це сприяло поширенню різних схем обходу мораторію, тінізації ринку землі. Від цього страждає суспільство і держава взагалі, адже отримані кошти ніде не фіксуються, та податки до бюджету не сплачуються.

Існує декілька способі відчуження земельної ділянки:

 1. Спадок, обмін, вилучення (викуп) для суспільних потреб
  Заборона купівлі-продажу за допомогою іншого способу відчуження земельної ділянки, яка перебуває у власності громадян та юридичних осіб, для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв). Передбачено право передавати такі землі у спадщину, обмінювати одну земельну ділянку на іншу – договір міни.

Фактично договір міни є легальним способом відчуження земель, оскільки законом не встановлено обов’язкові вимоги обмінюватись рівнозначними земельними ділянками.

 1. Договір оренди земельної ділянки
  За законом орендар не має права розпоряджатись земельною ділянкою на відміну від власника. Однак сторони можуть укласти договір оренди землі з правом першочергового викупу земельної ділянки після завершення мораторію.
 2. Довіреність
  В Україні збільшилась кількість випадків відчуження земельних ділянок шляхом укладання власником довіреності на іншу особу. Такий спосіб почав набувати популярності з 2004 року.
 3. Договір емфітевзису
  У 2019-2020 роках цей спосіб був найчастіше використовувався. Зараз майже всі його знають і розуміють. За цим договором власник на довгостроковій основі (до 50 років) передає своє право користування земельною ділянкою. Але мінусом цього способу є те, що законодавством України не визначено долі зазначених земельних ділянок після спливу терміну дії договору емфітевзису.
 4. Застава
  Один з найпоширеніших способів відчуження земель. Відповідно до нього заставодержатель має право у разі невиконання заставодавцем зобов’язань задовольнити свої вимоги за рахунок заставного майна.

Суспільство в Україні поділяється на 2 групи: прибічники та противники мораторію. На даний момент складно дати об’єктивну оцінку заборони відчуження земель, адже питання землі – це одвічне питання нашого народу.

Метки:

Leave a comment

Top