Чесні новини з усієї України!

Зеленогірська трагедія. Гроші, зібрані людьми на дорогу, вирішили «проїсти»

Зеленогірська трагедія. Гроші, зібрані людьми на дорогу, вирішили «проїсти»

Днями в селищі Зеленогірське Любашівського району Одеської області пройшла сесія місцевої ОТГ. Її підсумком став величезний скандал. Представників громадськості, депутатів і навіть голову райради вигнали з сесійної зали на вулицю. З відкритою сесії! Тема корнфлікту на перший погляд — питання доріг. Але проблема набагато глибша.

Самоуправство, вседозволеність і цинізм. Так характеризують все, що відбулося, учасники інциденту. І наголошують: якщо це не припинити, наслідки для місцевого самоврядування можуть бути трагічними.

Довга дорога на Гвоздавку

Дороги на Одещині завжди були поганими. Особливо — місцеві. Такі, наприклад, як відрізок траси Т-1621, що з’єднує Любашівку з двома Гвоздавками, а далі — з трасою Р-75.

За спогадами старожилів, востаннє цю дорогу капітально ремонтували ще в 70-х роках минулого століття.

За роки повного пофігізму цей відрізок перетворився в смугу з перешкодами, проїхати якою можна тільки конем. Чи на джипі з повним приводом.

Втомлені від їзди по ямах жителі розташованих на узбіччі сіл звернулися до районного керівництва з проханням знайти можливість вирішити проблему. І її знайшли.

Три роки тому керівництво Любашівського райради звернулося до губернатора Одещини Максима Степанова з готовим проектом ремонту дороги.

«Він був дуже здивований тим, що ми підійшли до справи комплексно, швидко розробили проект, — розповідає голова райради Сергій Паровик. — І ще до початку робіт посприяв нам у виділенні 25 мільйонів гривень. А один з депутатів облради від нашого району — Руслан Табунщик — направив зі свого депфонду додатково 5 мільйонів. На наступний рік наше питання в сумі ще 40 мільйонів «забили» вже до державного та обласного бюджетів».

Голова Любашівської райради Сергій Паровик

За два роки цей розбитий, наче післявоєнний, напрямок вдалося перетворити на новий автобан. Станом на сьогодні залишилося відремонтувати лише 7 кілометрів до Любашівки. Роботи — на три-чотири місяці в спокійному режимі.

«Проект завершать цього року чи максимум на початку наступного, — говорить Сергій Паровик. — Ми про це вже не турбуємось. Тепер у нас на порядку денному — більш складне питання. Вирішити його нам всіляко заважають місцеві «діячі». Хоча, чесно кажучи, мені незрозуміло: як можна, дивлячись те, що реально ремонтуються дороги, не усвідомлювати, наскільки це важливо для людей?».

Нова траса Любашівка — Гвоздавка

Великий проект — за маленькі кошти

Спідвей на тлі болотяної стежки.

Такий образ починаєш уявляти, коли порівнюєш дорогу на Любашівку з «битим шляхом», що з’єднує трасу Т-1621 з селом Ясенове-2 уздовж річки Кодима.

Ця дорога належить до розряду «місцевих», тобто тих, до яких десятиліттями не було діла нікому. Ні області, ні державі.

На карті автомобільних доріг Любашівського району цей «відросток» помітиш не одразу. Всього-навсього 5 кілометрів.

«Але душу ці п’ять кілометрів витріпали людям до кінця! — каже депутат Одеської обласної ради Анатолій Артеменко. — Там ями вже по коліно, після дощу краще взагалі з дому не виїздити. А уявіть, якщо хворого треба везти в район? Або породіллю зі складним випадком? Я вже не кажу про те, що нема доріг — немає розвитку. Й для будь-якого села це катастрофа…»

Депутат Одеської обласної ради Анатолій Артеменко

Змучені тими вибоїнами мешканці придорожніх сіл умовили своїх голів ризикнути, і запланувати ремонт. Хоча й розуміли: для сільського бюджету це — майже самогубство…

Багатостраждальна дорога на Гвоздавку

Але з’явився варіант. Його і запропонував місцевим жителям депутат Артеменко. В основі рішення лежала схема так званого співфінансування, що стала можливою завдяки прийняттю закону про децентралізацію. Більшу частину грошей платить держава, а меншу — місцева громада. І це справжня знахідка для селян: вирішення великої проблеми за порівняно невеликі гроші.

Звернувшись до Служби місцевих автомобільних доріг, ініціатори ремонту отримали калькуляцію на суму в 13 млн грн.

«З доріжниками домовилися так: 8 мільйонів дають вони, пошуком ще п’яти ми займаємося самостійно», — пояснює Сергій Паровик.

Голова Любашівської райради Сергій Паровик про проект співфінансування траси на Гвоздавку

Люди взялися за справу з великим ентузіазмом. Як згадує колишня глава Ясенівської сільради Олена Дроздовська, заощаджували буквально на всьому. І вже скоро на рахунках Ясенового та Гвоздавки Других з’явилась фантастична для глибинки сума — 8 млн грн. Чотири з яких, за планом, скерували на ремонт.

Любашівський район Одеської області.
Зеленим — траса на Гвоздавку в стадії завершення. Червоним — запланована траса на Ясенове-2

«Нам залишалося зібрати лише мільйон. І його погодився дати зі свого депутатського фонду Анатолій Артеменко, — розповідає Сергій Паровик. — Допомогу на всякий випадок також пообіцяли наші районні інвестори: фабрика з виробництва ароматичних масел торгової марки «Юсалвія», компанія «Південна житниця» і турецькі підприємці, які побудували в нашому районі сонячну електростанцію. Нашій радості не було меж, аж раптом… ».

Льоша, де гроші?

Аж раптом, за законом жанру, на сцену вийшов Випадок.

У районі стартував процес об’єднання громад. І в середині 2019 року на карті Любашівщини з’явилася Зеленогороская ОТГ, під прапори якої пішла Познанська сільрада (села Познанка Перша, Познанка Друга). А також ті самі дві сільради, які зібрали 4 мільйони на дорогу — Гвоздавска (села Гвоздавка Друга, Василівка, Володимирівка, Гвоздавка Перша, Солтанівка, Чабанівка, Шликареве) та Ясенівська (села Ясенове Перше і Друге).

Головою Зеленогорської ОТГ обрали молодого і, як тоді здавалося, перспективного 29-річного Олексія Стоцького — сина Віктора Стоцького, одного з великих фермерів району, господарства якого обробляють кілька тисяч гектарів землі. Разом зі Стоцьким-молодшим до депутатського корпусу нової ОТГ увійшла велика команда його однодумців, склавши таким чином моно-більшість.

Голова Зеленогорської ОТГ Олексій Стоцький

«Їх всі називали «молодою командою», — розповідає нам на правах анонімності один з колишніх депутатів Зеленогірського. — Й так раділи! Ну, ось же, прийшла до влади нарешті молодь, як Зеленський в Києві. Зараз все як нароблять нам добре!.. Проте чи не першим їх «проколом» стали якраз ці дорожні гроші. Чи то через свою молодість і недосвідченість, чи із зайвої самовпевненості, але Олексій Вікторович Стоцький вчасно не подав документи, які дозволили б йому отримати ці гроші в бюджет Зеленогірської ОТГ. І вісім мільйонів, чотири з яких планували на дорогу, зависли в резерві… »

Але Паровик з Артеменком вирішили не впадати у відчай. Їм вдалося продумати механізм вирішення проблеми заблокованих коштів. Служба автодоріг погодилась розпочати роботи авансом. І єдине, що залишалося Стоцькому та його депутатам, — це скликати сесію та проголосувати за виділення цих грошей на ремонт дороги. Не своїх, нагадаємо, грошей! ..

Не проголосували.

«Вони давно казали, що не бажають віддавати ці мільйони, — пояснює Анатолій Артеменко. — Конфлікту не два дні. Бачачи цю ситуацію, люди почали обурюватися та писати звернення. Так, наприклад, місцева громадська організація рибалок зібрала підписи під зверненням до керівництва ОТГ з проханням не знущатися над сільчанами. До Стоцького також неодноразово зверталася поліція і медики — до сіл по вбитій дорозі діставатися дуже складно. Зі зверненням та групою активних громадян ми і приїхали на сесію в Зеленогірське 14 травня, де до нас приєдналися також жителі Гвоздавки і Ясенового. Нашим єдиним бажанням було дізнатися про реальну причину такої дивної поведінки депутатів ОТГ. Але нам навіть рота не дали розтулити. Просто цинічно вигнали із залу і провели нібито «відкриту» сесію в закритому режимі. З порушенням усіх моральних і юридичних норм».

Цілком очікуваним підсумком цієї дивної сесії стала відмова виділити 4 млн грн на ремонт Ясенівської траси. Крапка.

Так не діставайся же ти нікому!

Вигнанці у пошуках правди дружно направились до місцевого будинку культури. І там, стоячи перед розчарованими і, по суті, обікраденими селянами, Сергій Паровик розповів про інший сумний випадок з життя Зеленогірської ОТГ.

«Ми з Артеменком вибили капітальний проект на ремонт стадіону, що був би профінансований обласними коштами на 90%, а місцевими тільки на 10%. А до цього стадіону ще 3,5 мільйони гривень нам вдалося затвердити (знову ж через службу автодоріг) у якості бюджету на ремонт дороги, яка проходить поруч з цим стадіоном, — говорить глава Любашівської райради. — Вона повинна була йти з усіма розв’язками від самого центру Зеленогірського прямо до стадіону. Але чомусь ні районна адміністрація, ні керівництво ОТГ підтвердження цього проекту не надали. І його забрали в інший район (Ананьївський, — ред.)».

Сергій Паровик щодо проваленого проекту реконструкції стадіону в селищі Зеленогірському

Новим «факапом» молодої команди Стоцького став освітній проект.

«Домовилися ми з Олександром Ланчаком (головою департаменту освіти Одеської ОДА, — ред.) про те, що нас включать до президентського проекту фінансування капітального ремонту Ясенівської школи, — продовжує Сергій Паровик. — І треба було всього-навсього зробити проектно-кошторисну документацію, максимум на 200 тисяч гривень. Я розумію, що, може, десь є побоювання: «А якщо грошей не буде? А ми свої вже витратимо…» тощо. Але якби ми з Артеменко так міркували останні 20 років, то в районі не було б нічого! Ні доріг, ні газу, ні води, ні шкіл, ні амбулаторій. І нічого взагалі б не було, якби ми завжди рішуче не скеровували кошти на цю проектно-кошторисну документацію. 95 відсотків цих проектів в результаті було освоєно».

Проте аргументи Паровика та Артеменка в Зеленогірській ОТГ звично не почули.

«А буквально минулого тижня дзвонить до Артеменка Марина Анатоліївна (Зінченко, начальник фінансового департаменту Одеської ОДА, — ред.): « У Вас готовий проект на школу? Давайте, ми профінансуємо!». А там, ні багато, ні мало — більше 20-ти мільйонів! Це повністю капітальний ремонт. Був би справжній президентський проект!.. Але він чомусь теж не реалізувався… А ось до Любашівки сьогодні проектант приїхав — на обговорення проекту приймального відділення районної лікарні. І ми його зробимо. Тому що ми, на відміну від зеленогірських колег, тут, в райцентрі, чітко розуміємо: такий шанс втрачати не можна. І все-таки дуже прикро: ми мали б зараз три таких мега-проекти. Однак два з них, саме ті, що адресувалися до Зеленогірського, там тупо провалили».

Як ясенівська школа не потрапила в президентський проект

До речі, на сесію в Зеленогірське завітали не лише Паровик, Артеменко і жителі обікрадених сіл. Був присутнім також заступник директора Служби місцевих автодоріг Олександр Сурмай.

«Скажімо так. Я сьогодні був трохи шокований, — зізнався він. — Незрозуміла позиція депутатів. Чи їм дороги не потрібні, чи вони думають, що люди сюди прийшли гроші дерибанити?.. Ні. Ми або робимо, або не робимо. Ось така позиція. І я підтверджую слова Сергія Михайловича (Паровика, — ред): так, ми хочемо зайти, хочемо зробити ці дороги. Вони потрібні! І ми в минулому році з Олексієм Вікторовичем (Стоцьким, — ред.) об’їхали ці дороги. І теж тоді вирішили, що треба ремонтувати. Але потім сталося ось це … Ми працюємо тільки з тими, хто йде назустріч. А якщо розраховувати тільки на субвенцію нашої служби, то, вибачте, ми мало що зможемо зробити. Субвенція невелика, а аварійних доріг в області — майже 90 процентів».

Заступник голови служби місцевих автодоріг Олександр Сурмай — про свої враження

Що кажуть в ОТГ?

Поява в будинку культури Олексія Стоцького мала ефект несподіванки. Голова зеленогірської громади холоднокровно пояснив людям причини своїх рішень.

«Що стосується виділення субвенції на ремонт автодороги від Гвоздавки-2 до Ясенового-2. На жаль, рішення було не прийняте. Але ми з депутатами в той же час проговорили, що нам потрібно відразу робити весь відрізок дороги на відстані 12 кілометрів. Від Гвоздавки-2 до села Познанка-1, — заявив Стоцький. — Це принципова позиція, щоб не виділяти кращих чи гірших. У одних буде асфальтована дорога, а у інших — ями по коліна? З цієї причини й було винесене таке рішення. Але в майбутньому ми до цього питання ще повернемось».

Олексій Стоцький про «кращих і гірших»

Тож краще хай будуть ями у всіх? Бо, як сказав в інтерв’ю «Силі громад» Анатолій Артеменко, за майже рік своєї роботи ні сам Стоцький-молодший, ні його депутати не залучили до громади ні копійки. Ні на ремонт доріг, ні на створення прекрасних стадіонів, лікарень і шкіл.

«Якби я таким методом останні п’ять років вирішував в районі проблеми доріг, то їх не було б у нас взагалі, — каже Сергій Паровик. — Тому що відремонтувати весь район одним махом неможливо!».

На думку колишньої голови Ясенівської сільради Олени Дроздовської, позиція Олексія Стоцького є, щонайменше, нерозумною.

«Ви кажете, що було нерозумно всі ці чотири мільйони вкласти в один проект, — звернулася вона до голови Зеленогірської ОТГ. — А якби в резервному фонді цих коштів взагалі не було? Ви припускаєте таке? Адже ми могли би їх не економити в надії зробити дорогу, а ще раніше направити на освітлення села, на огорожу і зупинки. А ми ці гроші по копійці збирали! Ви знаєте, що ясенівці 4 мільйона 700 тисяч гривень в резерв поклали. А якби було всього 700 тисяч?.. Те, що ви робите, дуже нерозумно».

Колишня голова Ясенівської сільради Олена Дроздовська просить Стоцького не зазіхати на гроші сільчан

«Горе от ума»

На захист свого керівника вирішила стати зеленогірський депутат Ганна Піщанецька. Вона в «молодій команді» вважається експертом з питань освоєння бюджетних коштів.

«На сьогодні відповідно до переліку доріг, які повинні відремонтувати в 2020 році, і цей перелік висить на сайті ОДА, вже було виділено кошти, — почала депутат. — І там не потрібна субвенція з місцевого бюджету. Підкреслюю. Чому це актуально? Тому що перед нами стоїть питання: або заробітні плати нашим вчителям і лікарям, які перейдуть на наш баланс. Або три кілометри дороги».

За словами Ганни Піщанецкой, в бюджеті вже закладено цілих 8 млн на ремонт дороги Любашівка-Зеленогірське-Бакша-Саврань: «І якщо така гостра необхідність, то давайте станемо обличчям до всіх людей. Давайте попросимо службу автодоріг ці 8 мільйонів плюс ще три з чимось, виділених на ремонт об’їздної дороги навкруг Любашівки, направити на ремонт траси, що єднає села з Зеленогорською ОТГ. Цією дорогою будуть користуватися всі члени нашої громади».

І тут у залі пролунав сміх.

«Я хочу, щоб люди, які обрали мене, теж їздили по хорошій дорозі. Я їх теж привезу сьогодні до Вас!» — резюмувала депутат Піщанецька, і, звернувшись до Анатолія Артеменка, раптом додала: «Анатолію Івановичу, якщо ви так сильно переживаєте за людей. Поверніть водопровід, який будувався за бюджетні кошти, в нашу Зеленогірську ОТГ. Хай платять не вашій фірмі, а громаді».

«Вже! — вигукнув обласний депутат, компанія якого за багато років ще жодного разу не бачила прибутку від місцевого водогону, побудованого самим же Артеменком за обласні кошти. — Я згоден!».

Депутат Ганна Піщанецька про гроші на ремонт доріг дізнається з інтернету

«Ось що буває, коли хочуть, не роблячи, — прокоментував ситуацію Сергій Паровик, маючи на увазі, що негоже оббирати одних людей, щоб догодити іншим. — Ви просто хочете, а ми це давно вже все робимо!».

«У цих питаннях ви не компетентні, — продовжив Паровик, звертаючись до Ганни Піщанецкої. — Так, ви бачили якісь цифри. Але згадані 8 мільйонів — це кошти, які пішли на завершення того відрізка дороги до Любашівки, про який ми говорили раніше, на ті самі 7 кілометрів, що залишилися. На сайті написано: 4,8 мільйона гривень ідуть на ремонт об’їзної дороги навколо Любашівки. Я також спочатку зрадів! А потім не полінувався і з’ясував, що це — на укріплення моста по Старокиївській дорозі. Нам від цього ні жарко, ні холодно. А що стосується ще 3,5 мільйона… Якби ви були уважною, то знали б, що це — ті самі гроші, які нам виділялися на дорогу разом зі стадіоном, про що я говорив раніше. Але ви і це прогавили, бо у нас забрали цей проект! Ось чому так важливо спочатку розбиратися, а потім говорити».

Голова райради — про некомпетентність і цинізм «молодої команди»

«Цяцянка»

«ОбіцЯнка — цяцЯнка». Є така гарна українська приказка.

Тепер, майже через рік з моменту обрання Стоцького і його «молодої команди», цю приказку можна легко застосовувати до всього, що роблять ці люди. Точніше, не роблять зовсім. Нічого з того, що гарно обіцяли народу напередодні виборів.

 
«Якщо ви виберете мене і тих, хто з нами в команді, елементарний порядок буде. Кошти точно дерибанити не будуть. Вони будуть використані саме в громаді. Саме на користь людям», — говорив тоді Сергій Полторак.

«Ми готові залучати велику кількість населення для прийняття ключових рішень. Ми готові вислуховувати людей, і найголовніше — ми готові з ними працювати», — клявся Олексій Стоцький.

«Результат цих обіцянок вже очевидний. І він не вселяє оптимізму. Лише суцільні «гулянки» за бюджетні кошти, збільшення штату чиновників і їхніх заробітних плат», — резюмує в розмові з нами колишній депутат із Зеленогірського.

Висновки і постскриптум

Та все ж таки Паровик з Артеменком не здаються. Вони впевнені: навіть якщо зеленогірські обранці не дадуть ні копійки, кошти і можливості для ремонту ясенівської дороги вони все одно знайдуть.

І не тільки для п’яти кілометрів. У планах на наступний рік — також ремонт маршруту від Познанки до Ясенового-2, ще одного напрямку, що 40 років чекає своєї долі.

«Я вже другий рік піднімаю питання щодо принципу: один район — одна громада, — підкреслює глава райради. — Це має бути потужний центр об’єднаних районів. Так вижити набагато легше».

«Шановні мешканці Любашівського району! — звертається до земляків депутат Артеменко в своєму Фейсбуку. — ОТГ — це найбільш ефективна система управління, саме на це ми сподівалися. Але, на жаль, ситуація, яка склалася 14.05.20 року на сесії Зеленогорській ОТГ, ще раз показала неповагу, перш за все до запрошених, суспільства і зокрема, до кожного з вас!

Мені дуже шкода, що сьогодні амбітно-непрофесійний підхід прославив наш район не з кращого боку, на всю Одеську область! Але, як в народі кажуть: «Хорошими делами прославиться нельзя!».

Завдяки цій ситуації, я, принаймні, побачив справжнє ставлення до мене, як до депутата обласної ради і моєї команди, відчув «тверде» слово кожного депутата та його різницю до сесії і під час неї. А також зробив висновки, що депутати ОТГ знають тільки те, що їм можна знати. Прикро!

Висловлюю подяку Єпуру Михайлу і ГО рибалок, а також жителям, які знайшли час і не побоялися прийти висловити свою чітку позицію та небайдужість до проблем суспільства.

Я як депутат обласної ради зі своєю командою й надалі буду залучати проекти та працювати над розвитком району! Ми не готові втрачати час і можливості, звертаючи увагу на амбіції і чвари! Час іде, і кожна хвилина — то відрізок нашого життя!

Тому ми будемо втілювати в життя проект автодороги Гвоздавка — Ясенове-2. Усі бажаючі, приєднуйтесь!».

Як бачимо, популізм дорожчий за гроші. І навіть дорожчий за людей.

Істерика, влаштована «командою Стоцького» на сесії Зеленогірської ОТГ та після неї показала це дуже яскраво. Навіть занадто. Так, що все стало зрозуміло.

Кожному, хто вміє думати і переймається майбутнім. Думає про щасливе і гідне завтра рідної землі.

Як ЗНАЮТЬ ВСІ, Анатолій Артеменко долучився до масштабної акції «Збережемо життя українцям».

Leave a comment

Top