Чесні новини з усієї України!

Анатолій Артеменко: «Держпідтримка фермерів мала — грошей всім не вистачить»

Анатолій Артеменко: «Держпідтримка фермерів мала — грошей всім не вистачить»

Уряд пообіцяв дешеві кредити малим аграріям на покупку землі і придбання техніки. Правда, грошей на це всім не вистачить. Фермери розкритикували проект, хоча знайшли в ньому і плюси.

Представник Всеукраїнської аграрної раді (ВАР), депутат Одеської облради Анатолій Артеменко в коментарі Ivasi.News розповів про плюси і мінуси нинішньої програми держпідтримки агросектора.

ЗНАЙ БІЛЬШЕ: https://t.me/znavsi

Негативним моментом є мінімальна сума коштів, виділених в цьому році для аграріїв — всього 4,2 млрд. грн. На думку аграріїв, це фінансування істотно нижче того, яке прописано в законодавстві.

«Цього дуже мало. У нас в законі прописано, що на АПК має виділятися 1% від ВВП. Це 8,5 млрд грн, — вважає Анатолій Артеменко. — При цьому значна частина коштів з цієї програми — це ті кошти, які в минулому році фермери мали отримати, але так і не отримали. Таким чином, сума фінансування в цьому році навіть менше, ніж половина від потрібного. По факту це дуже мало — і всім не вистачить».

Мінуси програми тільки цим не обмежуються. У минулі роки в держбюджет закладалися до 6 млрд грн дотацій, але при цьому не стояло питання відкриття ринку землі. Нова влада це питання, навпаки, просуває, а значить решта з цих коштів піде на витрати, які раніше не планувалися.

«У минулі роки не стояло питання про відкриття ринку землі, не потрібні були додаткові гроші, щоб це кредитувати, тобто з 4,2 млрд потрібно забрати 1,3 млрд грн. За минулий рік залишилися невиконані заявки, це ще мінус 600 млн грн, і з 3 млрд залишається вже 2,4 млрд. Держпідтримка відносно слабка. Грошей мало», — підраховує Анатолій Артеменко.

Втім, аграрії не завжди категоричні у своїй критиці. Вони вказують також на плюси урядової програми.

І найважливіший з них — це те, що олігархів від грошей все ж відсунули. Адже минула влада, хоча і піарилися на підтримку агросектору, насправді рівнялися в першу чергу на великі зернові холдинги, які вигрібали значну частину державних дотацій, що адресувалися фермерам.

«Так, досі дотацій виділяли більше, але розподіл коштів був не на користь дрібного фермера. Однозначно позитивним кроком уряду стало спрямування коштів на пріоритетні напрямки — покупку землі, тваринництво, садівництво. А також — наявність ряду обмежень у програмах, які унеможливлюють отримання агрохолдингами колосальних сум з держбюджету, як це було раніше. Якщо не повториться історія, коли хтось один забере 2 млрд грн, то це позитив», — резюмує Анатолій Артеменко.

Довідка ЗНАВЦІВ

11 лютого 2020 року на урядовому комітеті було розглянуто проект Міністерства економіки про підтримку аграрного сектора. За словами глави відомства Тимофія Милованова, проект передбачає спрямування на підтримку фермерів близько 4,2 млрд грн.

З них:

на здешевлення кредитів — 1,2 млрд грн;
На підтримку тваринництва — 1 млрд грн;
на здешевлення компенсації техніки та обладнання вітчизняного виробництва — 1 млрд грн;
на розвиток фермерства та кооперативів — 400 млн грн;
на підтримку галузі садівництва, виноградарства та хмелярства — 400 млн грн.

У Мінекономіки очікують, що з такою підтримкою буде введено в експлуатацію понад 100 тваринницьких ферм і комплексів, створено 1700 робочих місць, а виробництво молока і м’яса зросте на 0,5%. Продаж вітчизняної техніки зросте на 15%, при цьому на податках з цього держава ще й заробить 2,3 млрд грн.

Як ЗНАЮТЬ ВСІ, право власності на отримані в попередні роки земельні ділянки від держави їх власникам потрібно буде в обов’язковому порядку закріпити — в іншому випадку земля повернеться в державну власність.

Leave a comment

Top