Чесні новини з усієї України!

Анатолій Артеменко: «Земельна реформа повинна влаштовувати всі сторони, а не окремих осіб»

Анатолій Артеменко: «Земельна реформа повинна влаштовувати всі сторони, а не окремих осіб»

Представник Всеукраїнської Аграрної Ради в Одеській області, депутат областної ради Анатолій Артеменко заявив, що скандальний законопроект про ринок землі лише закріплює позиції олігархів в агросекторі України.

Земельна реформа — питання не тільки економічне, але і соціальне.

Сільські території сьогодні розвиваються завдяки інвестиціям аграріїв. І, як показує статистика, малий і середній агробізнес, який обробляє 75% сільськогосподарських земель країни, забезпечує вдвічі більше робочих місць в порівнянні з агрохолдингами та платить набагато більше податків до бюджетів місцевих
громад.

Скандальний законопроект №2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» замість створення умов для розвитку малого і середнього аграрного бізнесу закріплює і зміцнює позицій олігархів в агросекторі України.

Позицій, які вони зайняли в результаті політичної корупції, нечесного розподілу державних коштів і несправедливих преференцій.

Про це заявляє представник Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) в Одеській области, депутат облради Анатолій АРТЕМЕНКО.

За словами депутата, законопроектом не передбачено необхідне правове регулювання і захист інтересів держави.

«Нам кажуть, що ринок не відкриють для іноземних компаній, однак у нас іноземець може бути кінцевим бенефіціаром будь-якого підприємства. В Україні потрібно вводити інші правила продажу землі, так як повного мораторію немає, але проект відкритого ринку без обмежень небезпечний для країни», — зазначає Анатолій Артеменко.

Депутат побоюється, що прийняття такого закону призведе до тотальної скупки земель сільськогосподарського призначення іноземцями. І, як наслідок, знищення українських фермерів, занепаду села, сприятиме економічній деградації і соціальної напруженості.

Задекларовані в проекті закону обмеження на практиці ніяк не захистять українських фермерів, а заборона купівлі земель іноземними громадянами є формальним. Все це свідчить виключно про намір дозволити іноземцям скуповувати українські землі заради отримання іноземних грошей.

«Але ж земля сільськогосподарського призначення — це непоправний ресурс! Так просто продавши землю іноземним фондам, компаніям, ми втрачаємо наше найголовніше багатство!

Ця ситуація дуже важлива для наших людей з позиції моралі (саме сприйняття, що землею будуть володіти іноземці, лякає). З іншого боку, ми не навчилися нею користуватися. Адже ми в 21-му столітті використовуємо нашу землю, щоб за безцінь продавати зерно. А будемо ще і за безцінь продавати землю.

Тому держава повинна продумати програму ефективного користування землею. Візьмемо як приклад Великобританію. Там зерно продається через віскі. І те, що їм потрібно для корму худоби, вони купують на зовнішньому ринку, в тому числі українською. Вони купують зерно, щоб вигодовувати своїх тварин і після цього продавати молоко і м’ясо. Давайте уявимо, скільки в цьому процесі ступенів доданої вартості».

На думку Анатолія Артеменка, ринок землі має право на існування.

«Але продавати землю потрібно тільки громадянам України — тим, які вже показали якісне, інтенсивне використання землі. Наприклад, якщо побудована теплиця, розбитий сад, виноградник. Закон повинен працювати так, щоб ці люди могли купити землю, і якщо у них є план розвитку, забезпечити їм пільгове кредитування, звільнення від податків, щоб вони далі створювали робочі місця і використовували землю ефективним способом», — підкреслює він.

«Крім того, повинна бути програма залучення іноземних інвестицій. Ми активно співпрацюємо з МВФ. Але чому ми практично не працюємо з різними країнами? Наприклад, з ОАЕ. З ними потрібно укладати договори з приводу того, щоб вони вкладали в інфраструктуру, переробну сільськогосподарську (зберігання, елеватори, заводи з виробництва кінцевого продукту) і мали за це гарантований для свого народу відсоток готової продукції. Мінекономіки (в розпорядженні якого — колосальна кількість державної землі, підприємств), Мінфін, Фонд держмайна повинні пропонувати працюючі моделі по залученню грошей, економічного співробітництва. Це дозволило б розрахуватися з боргами, зміцнити гривню, створити робочі місця, збільшити ВВП, бюджет і дозволило б державі розвиватися», — зазначає депутат.

На думку Артеменко, доленосний для України документ повинен відповідати інтересам всіх учасників аграрного сектора, а не окремим його суб’єктам.

 

Довідка ЗНАВЦІВ

На основі пропозицій і зауважень аграріїв фахівці ВАР підготували поправки до законопроекту, які дадуть поштовх до розвитку малого і середнього фермерства, як основи для існування села, а не посилення становища олігархів.

Зокрема, пропонується:

  • Введення ринку землі в два етапи. ВАС наполягає на тому, що в перші 5 років земля с /г призначення може продаватися тільки фізичним особам-громадянам України та не більше 500 га в одні руки. Першочергове право на придбання землі в якості фізичної особи має власник компанії, яка орендує земельну ділянку за умови сплати ціни, по якій вона продається.
  • Надання на другому етапі права купувати землі с/г призначення юридичним особам, власниками (учасниками, акціонерами) яких є виключно громадяни України. Такий підхід забезпечить повне розкриття інформації про справжніх власників компаній. Ця норма не дозволить манівцями скупити землю іноземцям, підставним «фірмам-прокладкам», а власникам компаній — уникнути оподаткування при виплаті дивідендів на материнські компанії.
  • Встановлення обмеження за обсягом максимального земельного банку у власності однієї особи, з урахуванням пов’язаних осіб не більше 5 тис. га.
  • Введення обмежень на загальну площу с/г землі в користуванні і володінні — не більше 20 000 гектарів з виключенням для вже існуючих компаній в розмірі не більше площі землі, яка вже обробляється.
  • Надання права юридичним і фізичним особам, які займаються скотарством, придбати землю сільськогосподарського призначення вище встановленого ліміту з розрахунку 2 га на 1 корову.
  • Заборонити продаж землі особам, які не зможуть підтвердити походження своїх коштів, за які вони мають намір придбати земельний наділ.
  • Протягом року з дати прийняття законопроекту про ринок землі прийняти законопроект про всенародний референдум і провести референдум про надання іноземцям права набувати у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

 

Як ЗНАЮТЬ ВСІ, представник Всеукраїнської Аграрної Ради в Одеській регіоні Анатолій Артеменко заявив, що тепер сільгоспвиробники об’єднуються і готові до радикальних дій, аби не допустити прийняття законопроекту в другому читанні.

Анатолій Артеменко: «Ви знаєте, біда об’єднує …»

 

Leave a comment

ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины

Top