Чесні новини з усієї України!

Консультація: на яких документах потрібно ставити апостиль

Консультація: на яких документах потрібно ставити апостиль

«Apostille» – це спеціальний штамп на офіційних документах, які були складені на території України, яким відповідно засвідчуються справжність підпису, якість, в якій виступала особа, що підписала документ, і, у відповідному випадку, автентичність відбитка печатки або штампа, яким скріплений документ.

Проставлення апостилю  значно спрощує процес легалізації документів для країн-учасниць Конвенції.  Проте, якщо країна – не учасник Конвенції, проставляння апостилю неможливо. У цьому випадку для завірення документів застосовується процедура консульської легалізації.

Його мають право ставити лише:

— міністерство юстиції України на документах, що видаються органами юстиції та судами, а також  на  документах,  що  оформляються  нотаріусами України;

— міністерство освіти і науки України на офіційних документах, виданих   навчальними закладами, державними органами, підприємствами, установами і організаціями, що стосуються  сфери  освіти і науки;

— міністерство закордонних справ України на всіх інших  видах  документів.

За проставленням апостилю може звернутися особа, яка підписала документ, або будь-який пред’явник документа. Апостиль може оформити нотаріуси України особисто з заявою до територіальних органів Мін’юсту чи надіслати поштою до Мін’юсту або його територіальних органів (виключно з-за кордону та для проставлення апостилю на документах про державну реєстрацію актів цивільного стану).

Апостиль може бути проставлений на офіційних документах,  які були складені на території України, і які мають бути представлені на території іншої держави. Тобто:

— на документах, які виходять від органів судової влади України;

— на документах, які виходять від органів прокуратури України, органів юстиції;

— на адміністративних документах;

— на документах про освіту та вчені звання;

— на документах, оформлених державними і приватними нотаріусами;

— на офіційних свідоцтвах, виконаних на документах, підписаних особами у їх приватній якості, таких як офіційні свідоцтва про реєстрацію документа або факту, який існував на певну дату, та офіційних і нотаріальних засвідченнях підписів.

Однак, ці Правила не поширюються:

— на документи, видані закордонними дипломатичними установами України;

— на адміністративні документи, що мають пряме відношення до комерційних або митних операцій.

Для проставляння апостилю подається оригінал документа, на якому проставляється апостиль, або його копію, засвідчену в установленому порядку та документ про оплату послуги з проставлення апостилю (документ, що підтверджує право заявника на звільнення від сплати).

Апостиль не проставляється на:

— оригіналах паспортних документів, військових квитків, трудових книжок, дозволів на носіння зброї, свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів (технічних паспортів), посвідчень особи;

— оригіналах, копіях (фотокопіях) нормативно-правових актів, роз’яснень та правових висновків щодо їх застосування, документах, що мають характер листування.

Вартість послуг з проставлення апостилю на документах, що видаються органами юстиції та судами, а також на документах, що оформляються нотаріусами України становить:

— для громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства – 3 неоподатковувані мінімуми доходів громадян (51 грн);

— для  юридичних  осіб  —  5  неоподатковуваних  мінімумів доходів  громадян (85 грн).

Проставлення апостилю або відмова в його проставленні здійснюються Мін’юстом у строк до 2-х робочих днів. У разі необхідності отримання зразка підпису, відбитка печатки та/або штампа, а також здійснення перевірки документів про державну реєстрацію актів цивільного стану у випадках відсутності відомостей про них у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та/або виникнення сумніву щодо їх достовірності строк розгляду документів на проставлення апостилю може бути продовжено до 20 робочих днів.

Прийом та видачу документів, на яких повноваження з проставлення апостилю надано Мін’юсту, здійснюють усі відділи державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС).

Якщо у вас залишились питання з даного приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій Україні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

ДОВІДКА ЗНАВЦІВ

У  2002   році Україна приєдналася до Гаазької Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів. Ця Конвенція  поширюється  на офіційні  документи,  які були складені на території однієї з Договірних  держав  і  мають  бути  представлені на території іншої Договірної держави. Станом на 2018 рік вже 118 країн приєдналися до Гаазької Конвенції, з переліком яких можна ознайомитися  на офіційному веб-сайті Міністерства закордонних справ:  https://mfa.gov.ua/ua.

Як ЗНАЮТЬ ВСІ, у Кірсі відбудеться концерт, на якому зіграють Баха

В одесской Кирхе сыграют «Бах и сыновья»

Leave a comment

Top