Чесні новини з усієї України!

П’ять років після трагедії МН17. Хто відповість?

П’ять років після трагедії МН17. Хто відповість?

За час збиття над Донбасом Boeing-777 рейсу MH17 і загибелі 298 людей міжнародні слідчі назвали перших обвинувачених. Навесні наступного року розпочнеться судовий процес над підозрюваними, пише сайт «ВВС».

17 липня 2014 р. у районі підконтрольного бойовикам ДНР міста Торез був збитий літак рейсу MH17 з Амстердама до Куала-Лумпура. Загинули всі 298 людей, які були на борту. Більшість з них були громадянами Нідерландів. За цей час спільна слідча група (JIT) у складі представників Нідерландів, України, Бельгії, Австралії та Малайзії провели ґрунтовне розслідування та пред’явили обвинувачення першим чотирьом підозрюваним.

У травні 2018 р. стало відомо, що «Бук», з якого збили Boeing-777, належав курській 53-й бригаді протиповітряної оборони Збройних сил Росії. Адже після трагедії його повернули на територію Росії з однією відсутньою ракетою.

Офіційне обвинувачення оголосили щодо чотирьох людей — трьох громадян Росії, які перебувають там, а також одного громадянина України, який воював у складі бойовиків «ДНР» та наразі, за даними слідства, перебуває на тимчасово непідконтрольній уряду території України. Усіх чотирьох оголошено в міжнародний розшук: Ігор Гіркін (Стрєлков) — колишній «міністр оборони» так званої «ДНР», Сергій Дубинський – відставний офіцер ГРУ армії Росії, Олег Пулатов – підполковник запасу повітряно-десантних військ армії Росії, Леонід Харченко – громадянин України, командир розвідувального підрозділу «ГРУ» так званої «ДНР».

Отже,хто є хто? Ігор Гіркін (Стрєлков) — один з найвідоміших лідерів проросійських сепаратистів на сході України. У момент катастрофи Boeing рейсу МН-17 Стрєлков очолював «Міноборони ДНР», а значить, на думку слідства, всі бойовики, причетні до запуску ракети з «Бука», були його підлеглими.  Відомо, що до цього він брав участь у бойових діях в Чечні, Придністров’ї та Боснії. Очолював загін у квітні 2014 р. та захопив Слов’янськ Донецької області. Працював у структурах ФСБ Росії. Залишити «республіку» та піти у відставку його змусили 14 серпня 2014 р., після чого він повернувся до Москви, де в наступні роки очолював рух «Новоросія».

Сергій Дубинський. Саме він, як вважають розслідувачі, був ключовою фігурою в організації транспортування «Бука» з Донецька в селище Сніжне. Звідти, імовірно, запустили ракету, яка знищила Boeing 777. У російській пресі Дубинський довго фігурував як «генерал Сергій Миколайович Петровський». Він також відомий під позивним «Хмурий». Військову кар’єру він почав у 80-х. Був в Афганістані, брав участь у війні в Чечні. Дубинський деякий час жив в Ростовській області. У квітні 2014 року нібито вийшов у відставку і відправився служити в «ДНР». Вранці 17 липня 2014 р., в день аварії, Дубинський обговорював телефоном з іншими бойовиками, що «Бук» з екіпажем прибув до Донецька. Тоді ж він доручив відправити у бік Сніжного установку з колоною танків бригади «Схід». Вдень 17 липня він розповів у телефонній розмові, що перебуває в Маринівці — селі на південь від Сніжного: «Довбають «Градом» постійно, тільки зараз перепочинок. Літак ось теж зараз бахнули,»сушку». У нас же» Бук-М «, отримали ми». Зараз він живе в Ростовській області.

Олег Пулатов, позивний «Гюрза». Розслідувачі вважають, що саме він перебував поруч з «Буком» в момент пуску ракети по малазійському Boeing-777. За даними розслідувачів Bellingcat, Пулатов прибув до Донбасу навесні 2014 року. Радіоперехоплення СБУ свідчать, що саме людина з позивним «Гюрза» і голосом, схожим на голос Пулатова, супроводжував «Бук» від міста Сніжне, перебував поруч з комплексом у момент пуску ракет по «Боїнгу» MH17, а потім виїжджав на місце катастрофи. За версією Bellingcat, саме Пулатов знайшов і передав керівництву так званої «ДНР» бортові самописці збитого «Боїнга».

Леонід Харченко, позивний «Кріт» є громадянином України, уродженцем Донбасу. Як вважають розслідувачі, влітку 2014 року він командував різними підрозділами розвідки «ГРУ ДНР», був підлеглим Пулатова і Дубинського. Судячи з записів телефонних розмов СБУ, 17 липня 2014 року людина з позивним «Кріт» підказувала іншому прибічнику «ДНР» дорогу до місця прибуття «Бука». У квітні 2015 року Харченко став командиром другого відділу «ГРУ ДНР» (після Пулатова). Що було з «Кротом» після 2015 року — невідомо. За однією з версій, він переїхав в Росію, оселився в Ростовській області і незабаром після цього був убитий. При цьому генпрокурор України заявив, що Харченко перебуває на непідконтрольній території України.

П’ять країн домовились, що справу будуть розглядати у Нідерландах відповідно до місцевого кримінального законодавства. Всі учасники висловили повну довіру до судової системи країни.

Нагадаємо, 7 липня у Таллінні міністр безпеки і юстиції Нідерландів Стеф Блок та міністр юстиції України Павло Петренко підписали угоду про правову співпрацю щодо катастрофи малайзійського лайнера МН17. Майже одразу її ратифікували парламенти обох країн. Угода передбачає, що суд встановлюватиме відповідальність не тільки за загибель громадян Нідерландів, а й інших країн.

Судовий процес над обвинуваченими у збитті рейсу MH17 має розпочатись вже 9 березня 2020 року в окружному суді Гааги. Перші слухання можуть тривати до 13 березня. Друга сесія судового слухання запланована на 23-27 березня 2020 року.

Росія послідовно заперечує свою причетність до катастрофи із малайзійським літаком. А ось члени слідчої групи заявили, що Росія відмовлялася співпрацювати з ними.

Leave a comment

Top