Чесні новини з усієї України!

Пенсія, якої нема. Що пропонують українцям, яким не світять державні виплати?

Пенсія, якої нема. Що пропонують українцям, яким не світять державні виплати?

Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР) завершила розробку законопроекту «Про загальнообов’язкове накопичувальному пенсійному забезпеченням», що запускає в Україні пенсійну систему 2-го рівня. Документ вже погоджений із зацікавленими міністерствами і відомствами.

Про це пише UBR.

Законопроект передбачає кілька видів виплат: одноразову, регулярні модифіковані, довічні.

Як розповів голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) Тимур Хромаєв, солідарна пенсійна система, коли працюючі громадяни перераховують гроші на виплати пенсіонерам, вже через 10-15 років зіткнеться з великими проблемами через погіршення демографічної ситуації.

«Вже зараз Пенсійний фонд глибоко дотаційний за рахунок держбюджету. Тому накопичувальна пенсійна система — це вимога часу. Ми повинні вже зараз забезпечити майбутнім пенсіонерам не 30-33% від середньої зарплати по країні, а хоча б 40%. Наш проект робить таку мету досяжною. Він встановлює загальнообов’язкові платежі працівників на своє майбутнє пенсійне забезпечення. Спочатку 2% від зарплати, потім щороку додаватиметься по 1% до 10%», — розповів Хромаєв.

І додав, що зростання внеску буде відбуватися виключно в тому випадку, якщо середня зарплата по країні зросте не менш ніж на 5%.

Ці гроші будуть накопичуватися на особистих рахунках власників, управлятися незалежними від уряду фахівцями, які пройдуть суворий відбір, як кваліфікаційний, так і репутаційний, а також будуть інвестовані виключно в надійні і ліквідні активи, кажуть в НКЦПФР.

«Цей законопроект повинен бути обов’язково прийнятий після голосування за інші важливі документи. Зокрема, «спліт», який усуне вільні від регулювання ніші на ринку, законопроекти про захист прав інвестора і розвиток інфраструктури фондового ринку. Без прийняття цих законопроектів пенсійна реформа неможлива», — переконаний Хромаєв.

На сьогоднішній день в Україні працює 62 недержавні пенсійні фонди (НПФ), з них 20 — з активами понад 10 млн грн. Вони і є 2-й рівень пенсійної системи. Фонди можуть приймати внески від самих людей (як по законопроекту) і від їх роботодавців (такого законопроект не передбачає), розмір внесків і виплат визначається договірними відносинами. Виплати можуть бути одноразовими або регулярними.

Як розповіли фінансисти, практично всі активно працюють НПФ в Україні демонструють позитивну реальну прибутковість, тобто, обганяють інфляцію. Станом на початок 2019 року учасниками недержавних фондів є 855 тис. Чоловік. Загальний обсяг коштів на рахунках — понад 2,7 млрд. Грн. Перша десятка фондів акумулювала понад 95% активів системи і більш 90% рахунків.

За словами експертів, запуск накопичувальної системи найбільше буде корисний тим, хто на момент його введення в дію буде не старше 30-35 років. Тим, хто постарше треба буде відкладати на пенсію мінімум 10% доходу, а в 45 років — всі 20%.

В учасників пенсійних фондів, які зараз отримують пенсії, середній розмір регулярної пенсії невеликий — близько 1 тис. грн.

Шахраїв на цьому ринку практично немає, кажуть експерти, так як він надзвичайно зарегульований. Були випадки неефективного управління, але зараз таких фондів вже не залишилося. Вони пішли з ринку, в основному, шляхом злиття з іншими, більш успішними гравцями.

Так чи інакше, кажуть експерти, НКЦБФР пропонує, зробити обов’язковими внески для фізосіб тільки через два роки після запуску реформи. З одного боку, очевидно, що існуюча солідарна система не справляється з забезпеченням пенсіонерів гідними виплатами, і з часом ситуація буде погіршуватися (разом з співвідношенням пенсіонерів і працюючих людей). Тобто 2-й обов’язковий рівень — необхідність, а не примха. З іншого боку, законопроект передбачає досить істотні за розміром внески учасників (підсумковий — 10% від доходу). Звиклі до регулярних криз і девальвації гривні люди навряд чи з радістю сприймуть таку перспективу, вважають банкіри.

Самі ж банки не можуть надавати послуги з ведення пенсійних рахунків в розумінні даного законопроекту. Але у них є депозити на різноманітних умовах, в тому числі накопичувальні. Банківський депозит передбачає виплати (протягом періоду зберігання грошей або після закінчення його) у вигляді повернення депозиту і відсотків, які розраховуються за обумовленою між банком і клієнтом ставкою. Пенсійні ж виплати фінансуються з накопичених пенсіонером внесків та інвестиційного доходу. Більш схожі за структурою продукти можуть пропонувати страхові компанії, які займаються страхуванням життя.

 

Довідка ЗНАВЦІВ

Тимур Хромаєв — український бізнесмен, фінансист, чиновник і світський «лев». Відомий мільйонам українців як чоловік телезірки Маші Єфросініної.

 

Як ЗНАЮТЬ ВСІ, теперь банки будуть знати Ваші доходи, власність і сімейний стан.

Права людини: Теперь банки будуть знати Ваші доходи, власність і сімейний стан

Leave a comment

ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины

Top