Чесні новини з усієї України!

Куди щезає сільське населення аграрної держави?

Куди щезає сільське населення аграрної держави?

В Україні cпостерегається тривожна тенденція до зменшення сільського населення.

Протягом останніх років зберігається тенденція скорочення сільського населення України, яка загрожує демографічною кризою, поінформував старший науковий співробітник відділу соціально-економічного розвитку сільських територій Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», Валерій Чопенко.

З 2016 року чисельність сільського населення зменшилася на 1,2%  та на початку 2018 року складала 13015,4 тис. осіб.

Найбільше скорочення населення відбулося у Чернігівській (-3,3%), Сумській (-2,7%), Вінницькій (-2,4%), Кіровоградській (-2,3%) та Харківській (-2,2%) областях.

Зменшення чисельності населення відбувається, перш за все, через його природне скорочення, пояснив науковець.

Наразі смертність у сільській місцевості в середньому по Україні майже в 1,8 раз перевищує народжуваність: у 2017 році коефіцієнт народжуваності становив 9,9 особи, тоді як коефіцієнт смертності – 17,3 особи на 1000 осіб наявного населення.

Найбільш загрозлива ситуація спостерігається у деяких регіонах Центральної та Північної України. У 2017 році у Чернігівській області смертність сільського населення перевищувала народжуваність у 3,8 раз, Сумській – у 2,9 раз, Черкаській – у 2,6 раз, Полтавській – у 2,5 раз.

Існуюча демографічна криза на селі поглиблюється внаслідок еміграції, насамперед, трудової до Польщі, а останніми роками також до Чехії, Словаччини та країн Балтії, наголосив Валерій Чопенко.

За даними Міністерства закордонних справ України, у 2018 році кожен місяць країну залишає понад 100 тис. осіб, з них повертаються назад лише 30–40%. При цьому, станом на початок вересня 2018 року, тільки у Польщі вже працює близько 1,4 млн українців.

За оцінками польських офіційних джерел, чисельність легально працевлаштованих у Польщі українців значно вища – очікується, що до кінця 2018 року їх кількість збільшиться до 3 млн осіб, а до 2030 року сягне 5-6 млн осіб.

Отже, уже в найближчі 5–7 років Україна може зіткнутися вже не лише з проблемою трудової міграції, але й з тотальною еміграцією, особливо нинішнього молодого та підростаючого покоління, зауважив експерт.

Також Валерій Чопенко висловив занепокоєння тою ситуацією, що загалом в сільських територіях України майже вичерпаний потенціал відтворення населення.

Станом на початок 2018 року чисельність людей, старших за 60 років (3047,6 тис. осіб), майже в 1,4 раз перевищила чисельність дітей у віці до 14 років (2202,8 тис. осіб). Людей у найбільш продуктивному дітородному віці – 20-39 років – було 3603,9 тис. осіб, тобто лише 27,5% від загальної чисельності сільського населення України. При цьому на кожних 1000 чоловіків зазначеного віку припадало лише 923 жінки.

На думку науковців Інституту аграрної економіки, змінити ситуацію на селі можна лише запровадженням комплексу заходів, спрямованих на поліпшення відтворення населення і його збереження в сільській поселенській мережі та покращення умов праці і проживання на селі.

Перш за все, слід запровадити прогресивну систему допомоги при народженні дітей залежно від їх чисельності, віку, типу сім’ї, а також підтримки молодих сімей, надання їм пільгових довгострокових кредитів, преференцій щодо придбання житла.

Водночас доцільно розробити регіональні та місцеві програми зайнятості населення на селі з урахуванням диверсифікації господарської діяльності та стимулювання підприємництва.

Бізнесмен, голова ради директорів великого агрохолдингу Олег Бахматюк упевнений, що українські села врятувати можна. Але виключно приватними ініціативами цього не добитися. Тому в бій має вступити держава. Вона повинна стимулювати бажання людей жити в сільській місцевості, вважає Бахматюк.

«Держава насправді витрачає мільярдні кошти, і марно. Замість того, щоб стимулювати роботу на селі, село робить приховану соціальну дотацію. Адже насправді в усьому світі сільське господарство дотується (у Франції чи Німеччині встромив палку в землю – і маєш 87% дотації). А в нас сільське господарство дотує суспільство за рахунок так званих соціальних цін. Держава повинна створити клас так званого індивідуального ведення сільського господарства, людина буде обробляти 100-200 гектарів землі і розвивати село. Але для цього потрібне омолодження села. А це можливо лише завдяки дотаційним державним програмам. Наприклад, дати на 25-30 років кредит молодій сім’ї під 1%, компенсувати ставки на ведення тваринництва…», — вносить свою ініціативу відродження села аграрій.

За словами Бахматюка, така політика дуже великих коштів не потребує, а позитивних результатів її впровадження довго чекати не доведеться.

Більша частина сільських жителів не повинна працювати саме в агропромисловості, говорять фахівці. Навпаки, щоб підвищити рівень життя на селі, потрібно задіювати їх у різних галузях економіки, і багатогранно розвивати традиційно сільськогосподарські регіони.

Крім того, слід приділити першочергову увагу проблемам охорони здоров’я на селі. Йдеться, зокрема, про розробку Національної програми профілактики та лікування особливо небезпечних інфекційних захворювань – СНІД, туберкульоз, гепатит С, а також Національної програми боротьби із серцево-судинними захворюваннями. Адже у 2017 році саме від них померло майже 158 тис. селян, а це – 70,6% від загальної смертності у сільській місцевості України, акцентував Валерій Чопенко.

Великого значення набуває і пропаганда на рівні державної політики здорового способу життя, формування соціальної та особистісної мотивації до збереження й зміцнення здоров’я, регулярних занять фізичною культурою та спортом.

Забезпечити оперативне й цілеспрямоване реагування на майбутні можливі виклики у цій сфері допоможе постійний моніторинг демографічної та міграційної ситуації в регіонах для своєчасного виявлення проблем і пріоритетних заходів щодо їх розв’язання, підсумував соціолог.

Нагадаємо, що згідно із заявою заступника міністра аграрної промисловості Миколи Безуглого, щотижня з мапи України зникає одне село. Міграція та демографічна криза, за словами фахівців, є причиною того, що за останні 20 років сільське населення України зменшилося на 2,5 мільйони.

 

Як ЗНАЮТЬ УСІ наразі старенькі селяни в Україні виживають тільки завдяки пенсії.

Мінімальна пенсія в Україні зросте до 1669 гривень

Leave a comment

Top